Зрозуміло / Понятно
Шановний користувач!
На жаль, ми вимушені закрити цей проект і з 30 листопада 2020 він перестане працювати. Просимо свої вибачення за можливі незручності.

Уважаемый пользователь!
К сожалению, мы вынуждены закрыть этот проект и с 30 ноября 2020 он перестанет работать. Приносим свои извинения за возможные неудобства.

Поиск авто: расширенный поиск

UAH
UAH
USD
EUR

Автоправо

Полезная информация

Номерные знаки
Нагрудные знаки работников Госавтоинспекции
Спецномера в Украине
Проект Закона Украины относительно нарушений Правил дорожного движения
Сравнительная таблица проекта изменений
Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху
Маркировка аккумуляторов
Про внесення змін щодо посилення відповідальності за порушення Правил дорожнього руху
ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ проекту закону щодо відповідальності за порушення Правил дорожнього руху
Куда платить штрафы ГАИ за нарушение ПДД (Правил Дорожного движения)
Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо скасування обов'язкової реєстрації підрозділами ДАІ надання права керування транспортними засобами
ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ до проекту Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скасування обов‘язкової реєстрації підрозділами ДАІ надання права керування транспортними засобами
Стратегія підвищення рівня безпеки дорожнього руху в Україні на період до 2015 року

Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху

 

Концепція державної програми підвищення безпеки дорожнього руху

1. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма.

Не можна досягати мобільності ціною здоров’я і життя людей” проголошено в Резолюції Генеральної асамблеї ООН 58/289 від 14.04.2004 „Поліпшення глобальної безпеки дорожнього руху”.
Людина, її життя, здоров’я і безпека відповідно до Конституції України визнані найвищою соціальною цінністю в нашій державі. Однак, порівняно з країнами Європи стан безпеки дорожнього руху в Україні можна охарактеризувати, як вкрай незадовільний через високий рівень смертності та дорожньо-транспортного травматизму.
Щорічно тисячі громадян нашої держави гинуть, стають інвалідами, що спричиняє глибокі душевні страждання мільйону громадян - окрім потерпілих, їх близьким та родичам.
Непоправною втратою для суспільства є загибель або каліцтво дітей, молоді, що завдає величезної шкоди майбутньому держави.
Відносна кількість загиблих у нас у 7 – 10 разів більша, ніж у розвинених країнах. Наслідки ДТП в Україні завдають збитків у розмірі 1,4 % ВВП. Через кілька років кількість автомобілів, ризики аварійності і збитки подвояться. При невжитті кардинальних заходів з підвищення безпеки на дорогах будуть стримуватися інвестиції в економіку країни, через небезпеку пересування та транспортування. Важливим аспектом міжнародних відносин є ставлення до життя і здоров’я людини.

2. Аналіз причин виникнення проблеми та обгрунтування необхідності її розв’язання програмним методом.

Стан безпеки дорожнього руху в Україні і наслідки дорожніх транспортних пригод є одними з найгірших у Європі. За останні десять років внаслідок 391.134 ДТП загинуло 62 141 особа, травмовано - 445.832 особи. У 2006 році в Україні зареєстровано 45,5 тис. ДТП, у яких загинуло 6867 і травмовано 55,6 тис. осіб. Кожний шостий з травмованих у ДТП потребує постійного стороннього догляду і соціального захисту з боку держави.
В Україні відношення кількості загиблих у ДТП на 1 млн. автомобілів у 7 разів більше ніж в ЄС і США і у 10 разів більше ніж у Японії. Кількість загиблих на 1 млрд. автомобіле-кілометрів в Україні – 97, в Німеччині – 14 ( у 7 разів менша), в Швеції – 8 (у 12 разів менша). Тяжкість наслідків ДТП в Україні в 1,5 - 5 разів вища.
Кількість загиблих у ДТП в Україні становить 13% від загиблих у дорожніх подіях усієї Європи, тоді як кількість автомобілів – лише 2% від усього європейського автомобільного парку. Ймовірність потрапити в дорожньо-транспортну пригоду зі смертельним наслідком в Україні у п’ять разів вища, ніж у західноєвропейських країнах. Україна потрапила у групу країн найвищого ризику щодо безпеки пішоходів.
У 2006 році більше 74% загиблих в ДТП спричинено порушеннями правил дорожнього руху водіями, переважно приватного автотранспорту. Основними причинами ДТП, які призвели до смертельних наслідків є: невідповідна швидкість руху (49%); порушення правил маневрування (21 %); виїзд на смугу зустрічного руху (20 %); керування транспортом у нетверезому стані (5 %); порушення правил проїзду перехресть (4 %). У Другій програмі з безпеки дорожнього руху комісія ЄС вперше відмовилася від традиційного поділу профілактичних заходів на ті, які пов’язані з людиною,  з КТЗ та з інфраструктурою, й ухвалила таке: жертви ДТП є результатом незадовільного функціонування всієї транспортної системи, яка включає рішення й дії людей, нестабільність умов інфраструктури.
Завдяки прийнятим Комісією ЄС стратегіям та заходам згаданих програм, у країнах ЄС зафіксовано суттєве зниження кількості смертельних і важких випадків внаслідок ДТП при тому, що збільшився парк і рухомість автомобілів.

3. Мета державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в Україні.

Метою Державної Програми підвищення безпеки дорожнього руху в Україні (далі – Програма) є розроблення нормативно-правових документів та заходів направлених на зменшення до 2012 року вдвічі кількості фатальних випадків при ДТП, підвищення рівня безпеки, створення перспективної та ефективної системи управління у сфері ДР.
З метою прискорення досягнення безпеки дорожнього руху Концепція передбачає першочергові заходи (додаток 1).

4. Визначення оптимального варіанта розв’язання проблеми на основі порівняльного аналізу можливих варіантів.

Є три головні категорії обмежень: політичні, інтелектуальні і щодо ефективності. Політичне середовище необхідне для того, щоб зробити дорожню безпеку пріоритетом для дій і для консолідації суспільства. Важко досягти пріоритетності дорожньої безпеки серед конкуруючих проблем без послідовної стратегії, аналізу, деталізації знань про дорожню безпеку, проблеми і заходи, доступні, щоб скоротити аварії. Інформація щодо ефективності попереджувальних заходів потрібна, щоб гарантувати ефективність і оптимізувати використання дефіцитних ресурсів.
У більшості країн Європи існують програми дорожньої безпеки. Наприклад, у 1997 році парламент Швеції схвалив програму дорожньої безпеки «Мета – нуль», в якій в якості партнерами є організації та особи, пов’язані з системою дорожнього руху в Швеції. Вони спільно визначають завдання і встановлюють стандарти ефективності. Кінцева мета цієї програми полягає в тому, щоб уникнути летальних випадків і тяжких травм в результаті дорожніх аварій.
Третя програма підвищення рівня БДР у країнах ЄС під назвою “Партнерство заради безпеки”, декларує амбіційну мету знизити до 2010 року кількість загиблих у ДТП на 50 %. Програма передбачає систематичну роботу й реалізацію декількох десятків заходів.
Перший варіант вирішення проблеми - зведення рівня аварійності до нуля потребує мільярди гривень бюджетних коштів протягом багатьох років. Цей варіант для України на даному етапі не підходить через брак коштів, непідготовленість та низьку культуру учасників дорожнього руху, неефективність системи управління безпекою дорожнього руху, недосконалість законодавства з безпеки дорожнього руху та інфраструктури.
За другим варіантом, якщо не фінансувати та не реалізовувати мінімально необхідних заходів щодо убезпечення дорожнього руху, в Україні до 2012 року кількість ДТП збільшиться до 54-65 тис., а число загиблих та поранених у них людей відповідно - до 7,9-10 тис. і 71-85 тис..
Оптимальним варіантом є підвищення рівня безпеки дорожнього руху та скорочення смертельних випадків удвічі завдяки розробленню та реалізації державної програми, удосконалення системи управління безпекою дорожнього руху у поєднанні з модернізацією та розширенням транспортних мереж. Це потребує фінансових ресурсів, відповідних частині економічних втрат через наслідки ДТП.

5. Шляхи і способи розв’язання проблеми, строк виконання програми.

В Україні недосконале законодавство про безпеку дорожнього руху та система управління безпекою. Функції управління, виконання а також функції контролю за виконанням та за ефективністю управління покладено на один і той же орган - Міністерство внутрішніх справ України. Така організація управління не ефективна, так як порушено основні принципи побудови системи управління; відсутній незалежний позавідомчий орган державного управління безпекою дорожнього руху; не розділені функції виконання та функції контролю за виконанням обов’язків забезпечення БДР між виконавчими органами влади; законодавством не встановлено завдання та відповідальність виконавців за неналежне виконання покладених функцій.
Відсутні конкретні вимірні цілі та відповідальність виконавців за їх реалізацію. Не забезпечено об’єктивне, незалежне, незацікавлене формування висновків чи рішень стосовно розслідування ДТП. Орган, що зобов’язаний контролювати власну ефективність і давати оцінку своїй роботі та на підставі цього, удосконалювати систему – не забезпечує об’єктивності і ефективності. Три чверті загиблих в ДТП громадян, ДАІ МВС визначила, як таких, що загинули з вини водіїв. Разом з тим, ДАІ відповідальна за допуск водіїв до керування КТЗ і вона ж контролює їх під час руху.
У переважній більшості країн до функцій дорожньої поліції віднесено чотири функції: контроль за дотриманням вимог правил дорожнього руху на вулицях та дорогах; безпосереднє керування дорожнім рухом на вулицях та дорогах; первинний розбір та реєстрація ДТП; допомога водіям та пішоходам. В Україні ДАІ неефективно виконує десятки функцій.

Напрямки удосконалення системи управління.

1) Утворити державний комітет (агентство) з управління системою безпеки дорожнього руху.
2) Розподілити між центральними органами виконавчої влади функції з убезпечення дорожнього руху і функції нагляду та контролю згідно з додатком 2. (У додатку 3 приклад розподілу функцій управління безпекою дорожнього руху Польщі.)
3) Реформувати ДАІ МВС в орган дорожнього нагляду та регулювання руху.
4) Визначити сферу відповідальності учасників та конкретні вимірні цілі для кожного центрального та місцевого органу влади щодо удосконалення системи управління БДР та зменшення рівня аварійності.

Дослідження проблем безпеки дорожнього руху, системи аналізування ДТП та їх статистичного обліку.

ДТП – явище, що піддається раціональному аналізу і коригувальним діям. Однією з причин високого рівня аварійності та неефективності управління безпекою є недостатнє дослідження причин виникнення ДТП, причинно-наслідкових зв’язків та факторів впливу до та після ДТП, наслідків введення нормативно-правових актів та змін у організації управління безпекою руху.
Має місце висока смертність від таких причин ДТП як перевищення швидкості та виїзд КТЗ на смугу зустрічного руху які фіксуються у протоколах про ДТП і визнаються остаточними причинами ДТП. Але причини, які призвели до порушень правил дорожнього руху не вивчаються, а попереджувальні заходи не вживаються.
Потребує удосконалення існуюча система аналізу аварійності на автомобільному транспорті. Щоб отримати об’єктивну картину безпеки дорожнього руху, необхідно ввести питомі показники та порівнювати їх з показниками інших країн і із власними, за попередні періоди.
Відсутнє дослідження причин високої тяжкості ДТП, зокрема з огляду на невикористання ременів безпеки, на конструкцію та технічний стан транспортного засобу.
Реєстрація ДТП та порядок ведення статистичних спостережень за ДТП не в повній мірі передбачає наявність об’єктивних статистичних даних стосовно кількості загиблих та травмованих в аваріях учасників дорожнього руху: водіїв, пішоходів, пасажирів, велосипедистів та інших.
Відсутній єдиний Державний реєстр транспортних засобів. Державну і відомчу реєстрацію здійснюють не за єдиними нормативними документами. Точну кількість КТЗ складно встановити достовірно.
Відсутність спеціальної процедури встановлення причин ДТП на базі обґрунтованих експертних методик не дає змоги отримати об’єктивні дані про причини аварійності і розробити ефективні профілактичні заходи.
У європейських країнах, де досягнуто значного зниження аварійності, у разі навіть одного загиблого в ДТП призначають для розслідування урядову комісію (досвід Швеції).

Напрямки удосконалення

1) Удосконалити та закріпити у законодавстві правила та порядок розслідування, збір інформації та аналізування ДТП, їх статистичні дослідження, гармонізовані з європейськими, методи обробки, зберігання та використання.
2) Створити реєстр ДТП, що мали тяжкі наслідки, з метою аналізування та управлінського реагування; коригування правил, вимог, стандартів, програм; отримування інформації про ДТП від діяльності страховиків; підвищення якості підготовки водіїв; планування попереджувальної роботи; оцінювання профілактичної роботи державних органів та суб’єктів господарювання.
3) За результатами системних досліджень розробити класифікацію чинників, що сприяють безпеці чи викликають порушення.
4) Розслідування причин ДТП, у яких загинула людина або три і більше особи тяжко поранено, мають виконувати бригади фахівців за участю фахівців МВС, Мінтрансзв’язку, МНС, Мінохоронздоров’я, прокуратури, експертів з безпеки КТЗ та з медичних питань, створюваної наказом МНС.
6) Закріпити за провідними науково-дослідними інститутами, університетами функції провідних науково-методологічних організацій за напрямами для супроводу розроблення проблем безпеки дорожнього руху.
7) Забезпечити збір, аналіз та узагальнення результатів науково-дослідних робіт щодо проблем безпеки дорожнього руху провідних спеціалізованих наукових закладів України та інших країн, рекомендацій міжнародних організацій.
8) Передбачати у Державному бюджеті України фінансування наукових досліджень з питань безпеки дорожнього руху за поданням центральних органів виконавчої влади.

Система підготовки водіїв та її моніторинг.

Рівень підготовки водіїв не відповідає світовому.
Вимоги до навчальних закладів, що готують водіїв, занижені. Значна кількість курсантів не одержують необхідні знання та навички з практики водіння автомобіля в звичайних та критичних ситуаціях. Нинішнє викладання у багатьох випадках, спрямовано на підготовку до екзамену, а не на теоретичне і практичне навчання безпечному водінню. Іспит на отримання права з водіння не забезпечує відповідність водіїв вимогам дорожньої безпеки. Видачу посвідчення водія помилково розглядають як закінчення навчання безпечному водінню, тоді як в дійсності він вступає в період підвищеного ризику, протягом якого поволі набуває досвіду. «Молодими” водіями зі стажем до 2-х років (яких до 5 %) скоєно 22% від всіх ДТП, що сталися з вини водіїв, а зі стажем до 5-ти років (12,5 %) - 40%.
Не має законодавчої підтримки потреба у контраварійній підготовці водіїв, особливо для отримання права керувати КТЗ категорій „C”,”D”,”E”.
Необхідно змінити програми підготовки водіїв, приділивши основну увагу практичним навикам керування, елементам «контраварійної підготовки». Важливим також є здійснення постійного моніторингу системи підготовки водіїв КТЗ з впливом на ситуацію через систему ліцензування діяльності, що покращило б якість навчання та рівень підготовки водіїв.
Реєстр ДТП з тяжкими наслідками, має відповісти на питання:
вихованці якої школи водіїв, якого інструктора непідготовлені до безпечного керування КТЗ та яким школам заборонити навчання.

Напрямки удосконалення

1) Перегляд системи підготовки водіїв, цілей і стандартів професійно-технічної освіти водіїв, робочих навчальних планів і програм відповідно до вимог безпеки дорожнього руху.
2) Привести вимоги до автошкіл і викладачів у відповідність до потреб якості навчання та необхідного рівня підготовки. Провести акредитацію автошкіл на державному, а не на відомчому рівні.
3) Увести моніторинг якості навчання та рейтинг викладачів для врахування їх при ліцензуванні (сертифікації) автошкіл.
4) Посилити вимоги до порядку проведення іспитів на право одержання посвідчення водія та щодо створення об'єктивних та відповідальних екзаменаційних комісій та створити систему незалежної кваліфікаційної атестації водіїв, передбачивши в ній роль роботодавців, удосконалити порядок проведення кваліфікаційних іспитів.
5) Законодавчо забезпечити обмеження для “молодих” водіїв щодо максимальної швидкості протягом перших двох років та маркування автомобіля такого водія, щоб привернути увагу інших учасників руху та органів контролю.
6) Увести, як обов’язкові, теоретичні і практичні навчальні курси контраварійної підготовки водіїв.
7) Забезпечити підготовку викладачів автошкіл та екзаменаторів з тематики дорожньої безпеки. Передбачити курси та семінари підвищення кваліфікації для професійного навчання на європейському рівні викладачів та екзаменаторів. Із застосуванням персональних комп’ютерів та електронних тренажерів створити на сучасному технічному рівні учбові курси та засоби навчання, а також учбові програми практичного оволодіння умінням та навичками безаварійного керування автомобілем.
8) Передбачати для водіїв-початківців подальше навчання для викорінення найбільш серйозних помилок у керуванні транспортними засобами, поступово розповсюджувати цю методику на всіх водіїв, щоб вони могли періодично проходити корисні нові курси.
9) Застосувати спеціальні програми навчання та тестування для осіб, що тяжко піддаються навчанню; для водіїв, які систематично порушують правила дорожнього руху; для водіїв, яких тимчасово позбавили права керувати транспортними засобами внаслідок скоєних ними ДТП, чи з інших причин, передбачених законодавством.

Управління дорожнім рухом.

Управління дорожнім рухом є незадовільним, через недосконалі технічні засоби (дорожні знаки, попереджувальні надписи, розмітка, світлофори, огорожі, світлова сигналізація) так і через недоліки у регулюванні руху.
Повільно впроваджують автоматизовані системи управління дорожнім рухом, значна частина світлофорних об’єктів застаріла та не відповідає європейським вимогам. Не в повній мірі відповідає сучасним вимогам інфраструктура вулиць та автомобільних доріг. Під час їх будівництва та реконструкції не завжди облаштовують надземні і підземні пішохідні переходи та спеціальні велосипедні доріжки, наявність яких могла б значно скоротити дорожньо-транспортний травматизм.
Відсутні смуги руху пасажирського громадського транспорту, що погіршує ефективність транспорту загального користування, в результаті чого збільшується індивідуальний транспорт. Це сприяє перевантаженню транспортних магістралей , створенню умов для виникнення ДТП.
Важливими чинниками підвищення ризику ДТП є реклама, що розміщена в межах зони руху вулиці, дороги, над смугами руху, на автомобілях, розміщення зупинок транспорту загального користування під шляхопроводами, на мостах та шляхопроводах, у небезпечних місцях. Не застосовуються сучасні засоби допомоги водіям під час руху у вигляді радіопередач стосовно перевантаженості вулиць та доріг, об'їздів.

Напрямки удосконалення

1) З метою удосконалення управління дорожнім рухом необхідно визначити у законодавстві мінімально необхідні обов’язкові вимоги до регуляторного і інформаційного забезпечення дорожнього руху.
2) Розробити та реалізувати програми створення шляхопроводів через магістральні дороги і вулиці, залізничні колії.
3) Привести у відповідність до законодавства та безпечних умов функціонування зупинки громадського транспорту, відвести окремі смуги руху для громадського транспорту.
4) Переглянути та ввести в законодавство вимоги щодо безпечного для дорожнього руху розміщення об’єктів реклами.
5) Запровадити постійний вихід радіопередач з інформацією та рекомендаціями ДАІ щодо стану аварійності, завантаженості магістралей, „заторів”, маршрутів можливого об’їзду і т. ін.

Контроль за виконанням правил дорожнього руху.

Система забезпечення виконання правил дорожнього руху

Відсутність системного контролю за дотриманням водіями ПДР, а також прогресивної системи покарань за порушення значно погіршили їх дисципліну на вулицях і дорогах. Значний вплив на погіршення дисципліни водіїв створило виготовлення спеціальних посвідчень та номерних знаків, що дозволяло їх власникам безкарно порушувати законодавство про дорожній рух та укорінити нерівні права водіїв на дорогах. Крім того, що такі водії є небезпечними, вони провокують інших водіїв порушувати правила дорожнього руху та значно знижують їх самодисципліну.
Не сприяли підвищенню дисципліни руху водіїв внесені зміни до адміністративного законодавства України щодо заборони вилучення посвідчень водія через допущені грубі порушення ПДР, заборони експлуатації транспортних засобів зі зняттям номерних знаків без адекватної заміни іншими механізмами впливу.
Покарання повинно бути невідворотним, справедливим, відповідним фактичній тяжкості вчинку, документально доведеним і мати виховне значення.

Напрямки удосконалення.

1) Досвід багатьох країн свідчить, що за рахунок виховної роботи не вдається переконати водіїв не перевищувати швидкість. Ефективною є політика примусу, яка призвела до принципового зменшення кількості порушень та тяжких наслідків ДТП у європейських країнах.
2) Удосконалення системи попереджень водіїв про порушення ПДР, документування порушення ПДР, занесення інформації про порушників до єдиного реєстру, сплата штрафу, судовий захист інтересів водія.
3) Класифікувати порушення ПДР залежно від їх потенціальної небезпеки і встановити відповідні заходи впливу: усне попередження, нарахування штрафних балів, накладення штрафу, повторний екзамен з Правил дорожнього руху, вилучення на один місяць посвідчення на право керування.
4) Визначити 10 небезпечних видів порушень, за якими контролювати ефективність роботи інспекторів дорожньої служби.
5) Удосконалити систему контролю, фіксації та документування фактів порушень ПДР з використанням сучасних технічних засобів (радарів, фото-відео камер, алкотестерів, тощо).
6) За перевищення швидкості розмір штрафів встановити прогресивно у залежності від ступеню перевищення.
7) Запровадити жорсткий контроль за обов’язковим використанням пасів безпеки, мотошоломів.

Медичне забезпечення безпеки дорожнього руху

Медична допомога після ДТП має вирішальне значення для життя половини постраждалих в ДТП. З причин надання медичної допомоги несвоєчасно і не в належному обсязі гине 13 % постраждалих у ДТП.
Серйозні проблеми маємо з допуском кандидатів у водії КТЗ, організацією контролю за медико-біологічними і психофізіологічними показниками готовності до щоденної роботи, дотримання режиму роботи та відпочинку водіями.
Учасники дорожнього руху практично не готові для надання долікарської допомоги. КТЗ не укомплектовані належними медикаментами і матеріалами. Лікарська і лікарняна допомога не спроможна надати належну допомогу через відсутність необхідного фінансування. Не вистачає лікарів, медикаментів, матеріалів, лікарняних ліжок, постільної білизни, транспорту, пального. Не має в доступній широкому загалу формі інформації і засобів її передачі стосовно того, де і в якому обсязі можливо отримати лікарську і лікарняну допомогу. Все це суттєво віддаляє Україну від європейської норми “Золотої години”.
Водії автобусів, беручи на себе відповідальність за життя 40 – 50 пасажирів, не мають інформації, щодо розміщення медичних закладів та їх телефонів на маршруті прямування, не мають необхідних медичних засобів та необхідної підготовки стосовно дій в екстремальній ситуації і надання першої медичної допомоги.

Напрямки удосконалення.

1) Досліджувати медичні аспекти тяжкості наслідків ДТП та розробляти заходи для надання своєчасної медичної допомоги з метою зменшення кількості смертельних випадків та тяжкості наслідків ДТП.
2) Розробити та закріпити у законодавстві завдання, функції і відповідальність закладів медицини, Державної служби медицини катастроф щодо забезпечення медичної допомоги потерпілим у ДТП, яка гарантувала б надання необхідної медичної допомоги у будь-якій точці території України не пізніше 30 – 60 хвилин після ДТП.
3) Законодавчо закріпити мінімум необхідної медичної допомоги після ДТП – за обсягами, часом, видом і місцем скоєння ДТП, кваліфікації персоналу, наявності медичних засобів, засобів евакуації та найближчої стаціонарної допомоги.
4) Забезпечити водіїв автобусів мобільним зв’язком а усіх учасників руху телефонними номерами медичних та рятувальних служб, що розташовані в місцевості перебування.
5) Удосконалювати медичну підготовку водіїв, працівників ДАІ та МНС, що приймають участь у рятувальних роботах.
6) Розробляти та випускати популярну медичну літературу про надання першої допомоги для усіх категорій учасників дорожнього руху.
7) Унеможливити допуск КТЗ до дорожнього руху не укомплектованих медичним обладнанням та аптечками. Затвердити норми щодо комплектації медичних аптечок для різних класів КТЗ і видів перевезень.

Вплив безпечності конструкції та технічного стану колісних транспортних засобів на аварійність та на тяжкість наслідків ДТП

В Україні не достатньо врегульовані вимоги до властивостей конструкції, щодо пасивної та активної безпеку КТЗ, оскільки застосовують тільки 29 обов’язкових вимог, тоді як РФ – 84, ЄС – 59.
Однією з причин аварійності, що тягне за собою тяжкі наслідки, є технічна несправність КТЗ. В Україні недосконала статистикою організація спостережень, так рівень ДТП з причин несправності транспортних засобів становить менше 1%, в той же час у європейських країнах, де експлуатують більш нові автомобілі, з цієї причини 12 – 25 % ДТП.
Небезпечним є внесення несанкціонованих  змін у конструкцію КТЗ, що експлуатуються. Відсутність експертизи  впливу параметрів конструкції КТЗ на тяжкість наслідків ДТП, за участю профільних фахівців, не дозволяє одержати об’єктивні дані та вжити ефективні заходи.

Напрямки удосконалення.

1) Залучати фахівців з активної та пасивної безпеки до експертиз причин ДТП та його наслідків. Передбачити в законодавстві процедури доведення результатів розслідувань ДТП до органів сертифікації КТЗ.
2) Запровадити вимоги до технічного стану КТЗ відповідні європейському законодавству.
3) Запровадити відповідний Женевській Угоді 1958 року і Директиві 70/156/EEC технічний регламент щодо затвердження конструкції, допуску до експлуатації та використання колісних транспортних засобів, забезпечення відповідності транспортних засобів вимогам безпеки на усіх стадіях їхнього життєвого циклу: від розроблення конструкції до утилізації.
4) Сприяти формуванню суспільної думки про те, що економія за рахунок зниження безпечності конструкції транспортних засобів неприпустимі, зволікання з запровадженням сучасних технічних вимог погіршує безпеку руху і конкурентоспроможність вітчизняної продукції .
5) Запровадити заходи щодо оновлення парку транспортних засобів, за яких експлуатація старих автомобілів стане економічно недоцільною.
6) Запровадити вимоги до процедур переобладнання КТЗ та до випробувань переобладнаних КТЗ.
7) Запровадити сучасні вимоги до характеристик конструкції автобусів щодо активної та пасивної безпеки, до наявності в конструкції автобусів додаткової гальмівної тривалої дії та антиблокувальної систем, безпечних сидінь, тахографів, несівного каркасу автобусів, стійкого проти деформування у разі перекидання.

Робота з пішоходами та дітьми

Пішоходи, особливо діти, є найбільш незахищеними учасниками дорожнього руху. Тільки у 2006 році в Україні за участю дітей сталося 3237 ДТП, в яких 260 осіб загинуло і 3702 – травмовано. Адміністративна і профілактична робота з пішоходами проводиться вкрай недостатньо через недосконалість законодавства.

Напрямки удосконалення

1) Удосконалити законодавство щодо вимог виконання ПДР пішоходами та щодо захисту інтересів, життя і здоров’я пішоходів у дорожньому русі.
2) Внести зміни у програми дошкільного та шкільного навчання дітей. Стимулювати в школах поширення освіти з питань дорожньої безпеки. Давати дітям, ще в дошкільному віці, початкове уявлення про основи БДР, навчати їх нормам поведінки в якості пішоходів та водіїв двоколісних транспортних засобів.
3) Запровадити систематичні телевізійні художні, інформаційні і навчальні передачі, спрямовані на роз’яснення, ілюстрування проблем БДР та виховання населення, зокрема, дітей і батьків стосовно того, що життя безцінне, а дорожній рух - лише один з багатьох засобів, який має давати життю лише переваги.
4) Оскільки пішоходи часто вважають, що ПДР стосуються лише водіїв КТЗ, доцільно видати окремо норми і правила поведінки пішоходів (зокрема, дітей) у дорожньому русі.

Вплив технічного стану вулиць та доріг

Кількість ДТП через незадовільний стан вулиць та доріг залишається високою. Протягом 2006 року кількість ДТП з причин незадовільного технічного стану вулиць в Україні становила 9,7 тис., а за умов незадовільного технічного стану доріг – 2,7 тис. Кількість загиблих в цих ДТП становить відповідно – 1057 і 705 чоловік.
Генеральне планування та проектування загальнодержавних та регіональних центрів, адміністративних, культурних та промислових центрів в Україні відбувається без врахування необхідності зменшення масової рухомості населення, зменшення потреби в поїздках і, як наслідок, зменшення ДТП, втрат пов’язаних з ДТП та витрат пального і забруднення довкілля. Єдиний в місті адміністративно-культурний центр, відокремлені спальні масиви, породжують великі потоки транспорту.
Дороги виконані в одному рівні, не мають узбіччя з твердим покриттям, вулиці не забезпечені розподільними спорудами зустрічних потоків, слабка інформативність дорожньої інфраструктури.

Напрямки удосконалення

1) При плануванні і забудові міст перевагу надавати проектам, що передбачають меншу потребу у транспортуванні та менші ризики ДТП.
2) Підвищити до європейського рівня якість будівництва, ремонту, утримання автомобільних доріг, вулиць і залізничних переїздів та організації на них безпечного руху.
3) Забезпечити пріоритетне фінансування створення належних умов безпеки руху в місцях концентрації ДТП, будівництва доріг та пішохідних переходів з перетином на різних рівнях.
4) Покращити видимість та освітлення пішохідних переходів, автобусних зупинок у населених пунктах, дорожніх знаків і розмітки.
5) У проектах доріг передбачати лише узбіччя з твердим покриттям.
6) Розробити ефективні норми і правила стосовно захисту автомобільних доріг та вулиць від неналежної експлуатації.

Вплив страхових компаній в убезпеченні дорожнього руху

Страхування цивільно-правової відповідальності є обов’язковим для власників транспортних засобів держав-членів ЄС. Україна останньою з європейських країн прийняла відповідний Закон. У країнах Євросоюзу страховики відповідають за ушкодження майна третіх осіб та за збитки, спричинені здоров’ю сумою, що перевищує відповідно 120 та 600 тис. доларів США.
Однак, в Україні через недосконалість системи страхування та системи відшкодування збитків, заподіяних під час ДТП, страхування не забезпечує здійснення відповідного впливу на стан аварійності. Разом з тим, матеріальний фактор має значно посилити дисципліну на дорогах і сприяти покращанню дисципліни водіїв та технічного стану КТЗ.

Напрямки удосконалення

1) Внести зміни до Закону України «Про дорожній рух» щодо заборони експлуатації, реєстрації (перереєстрації) та допуску до технічного огляду КТЗ, власники яких не уклали договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності,  
2) Законодавчо забезпечити більш активну участь страхових компаній у заходах убезпечення дорожнього руху, створенні умов для зменшення ризику ДТП, у фінансуванні наукових досліджень, спрямованих на зменшення аварійності на автомобільному транспорті.

Запровадження системи об’єктивного контролю за режимом руху транспортних засобів, використанням робочого часу та часу відпочинку водіїв, впровадження та застосування аварійно-рятувального забезпечення

Потребує перегляду наказ Мінтрансу України від 17.01.2002 № 18 "Про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв автотранспортних засобів", який враховує окремі положення ЄУТР. Врахувати те, що вимоги ЄУТР поширюються як на вантажні автомобілі і автопоїзди, так і на автобуси та необхідність обладнання транспортних засобів цифровими тахографами.

Напрямки удосконалення.

1. Розробити нормативно-правові акти щодо застосування систем об’єктивного інструментального контролю за режимом руху транспортних засобів, використанням робочого часу та часу відпочинку водіїв.
2. Побудувати відповідно Угоді систему контролю швидкісного режиму та робочого режиму водіїв.
3. Забезпечити ввезення на територію України та виробництво автобусів і вантажних автомобілів обладнаних контрольними пристроями.

Економічна оцінка збитків від ДТП.

В Україні недостатньо уваги приділяється економічній оцінці збитків, що наносяться в результаті ДТП. Вітчизняна методика розрахунку збитків від ДТП суттєво відрізняється від тих, що діють у країнах Західної Європи та США. В цих країнах інформація про обсяги витрат від ДТП є невід’ємною складовою статистичних даних з аварійності. До них входять витрати, пов’язані:
- з втратою ринкової працездатності загиблої (травмованої) людини;
- з втратою домашньої працездатності загиблої (травмованої) людини;
- з моральними втратами (біль та страждання сім’ї, близьких, друзів загиблої (травмованої) людини);
- з медичними витратами ( лікування та реабілітація постраждалих);
- з страховими витратами (виплати за полісам страхування);
- з юридичними витратами ( розслідування ДТП);
- з матеріальними витратами (відновлення (ремонт), дорожніх споруд);
- з викликом аварійних служб (послуги швидкої медичної допомоги, пожежних);
- з затримками на шляху прямування (пробки в місці ДТП);
- з втратою робочого місця.
За європейськими розрахунками загибель у дорожньо-транспортних пригодах однієї людини спричиняє державі збитків на рівні одного мільйону євро, тому здійснення заходів, вартістю до 1 млн. євро, які забезпечать спасіння одного життя є доцільними і економічно обґрунтованими.
Нині в Україні загальні витрати, спричинені ДТП розраховують тільки за двома складовими: витрати пов’язані з вибуттям загиблої (травмованої) людини зі сфери матеріального виробництва (непрямі) та витрати державних органів соціального страхування на грошові виплати пенсій з інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника, на допомогу для поховання (прямі). Інші складові витрат через брак методики та необхідної статистики не враховують.
В країнах Західної Європи та США обсяги витрат, спричинених ДТП становлять від 2,0% до 3,1% валового внутрішнього продукту (ВВП) а за методикою, що діє в Україні - приблизно 1,4 % від ВВП. Таким чином, при обчисленні за європейською (або США) методикою витрати, спричинені ДТП, в Україні складатимуть 3,5 % ВВП.
Виходячи з причин високої аварійності та тяжкості її наслідків в Україні, є нагальна потреба у розробці проекту Державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в Україні на 2008-2012 роки, яка б передбачала підвищення культури дорожньої безпеки, ефективності системи управління безпекою руху, удосконалення законодавства про безпеку дорожнього руху та інші завдання.
Основними шляхами і заходами розв’язання проблеми є:
- удосконалення системи управління безпекою дорожнього руху в Україн;
- гармонізація законодавчої і нормативно-правової бази в області БДР з аналогічними базами передових європейських країн;
- вдосконалення системи підготовки водіїв колісних транспортних засобів всіх категорій з внесенням суттєвих змін в структуру і управління процесом, підвищення якості підготовки та більш жорсткої і об’єктивної оцінки кінцевого результату;
- вдосконалення системи технічного, інформаційного, медичного, правового та страхового забезпечення дорожнього руху;
- вдосконалення системи забезпечення безпеки середовища руху за рахунок оптимального використання засобів регулювання і інформації, утримання автомобільних доріг (вулиць) та їх захисту, модернізації та розширення мереж;
- створення перспективної системи реалізації основних завдань діяльності органів влади у сфері ДР на довгостроковий період.

6. Очікувані результати виконання програми, визначення її ефективності.

Реалізація положень та завдань Концепції дозволить:
змінити тенденцію надвисокої небезпеки дорожнього руху;
скоротити число смертельних випадків у 2012 році на 3,5 тисячі у порівнянні з 2005 роком;
зменшити соціальні та економічні збитки від ДТП на 1,5 - 2 млрд. грн.;
підвищити на 10 – 20 % пропускну спроможність транспортних магістралей і продуктивність автомобільного транспорту;
підвищити та покращити інвестиційний клімат та довіру міжнародної спільноти до України, як транзитної держави;
покращити репутацію України у міжнародного туристичного бізнесу;
забезпечити пріоритет життя та здоров’я людини перед комерціалізацією відношення до безпеки та безпідставним бажанням неадекватних дій на вулицях та дорогах;
встановити функції, вимірні цілі та відповідальність усіх органів державного управління за планове зниження негативних наслідків від аварійності на автомобільному транспорті;
захистити від зловживань, надмірного бюрократизму та зарегульованості відносини учасників системи управління безпекою, спростити її функціонування;
підвищити ефективність управління безпекою (зменшенням кількості випадків перевищення швидкості, кількості нетверезих водіїв, навмисних порушень ПДР, незастосування ременів безпеки та ін.);
запровадити планування діяльності з попередження ДТП (кількість патрулювань небезпечних ділянок доріг та вулиць, зменшення таких ділянок на дорогах та вулицях, кількість демонстрацій фільмів, кількість видань брошур, кількість лекцій);
стимулювати учасників ДР до посилення дисципліни;
впровадити досягнення технічного прогресу;
поліпшити дорожню інфраструктуру;
сприяти підписанню та виконанню Європейської хартії БДР;
поліпшити роботу рятувальних служб у ДТП.

7. Оцінка фінансових, матеріально технічних, трудових ресурсів, необхідних для виконання програми.

Реалізація заходів Програми потребує фінансового забезпечення безпеки дорожнього руху на 2008-2012 роки у розмірі близько 8 млрд. грн. з Державного бюджету.
Необхідно щорічно передбачати фінансування програми з безпеки дорожнього руху в обсязі не менше 10% від загальної суми збитків від ДТП.

Додаток 1
до концепції державної програми
підвищення безпеки дорожнього руху в Україні

ПЕРШОЧЕРГОВІ  ЗАХОДИ
до концепції державної програми підвищення безпеки дорожнього руху в Україні

п/п

Зміст заходу

Мета заходу

Дата виконання

Виконавці

Примітка

1

2

3

4

5

6

1. Реформування системи управління безпекою дорожнього руху

1.1.

В доповнення до утворення постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2006 № 388 Координаційної ради з питань безпеки дорожнього руху необхідно передбачити створення при ній Робочого органу за зразками європейського вирішення проблем безпеки дорожнього руху.

Підвищення ефективності системи БДР, забезпечення об’єктивності та неупередженості рішень.

2008

Мінтрансзв’язку,

МВС, МОЗ, МНС,МОН

України, Укравтодор

1.2.

Перерозподілити між центральними органами виконавчої влади обов’язки щодо виконання функцій з убезпечення дорожнього руху і функції нагляду та контролю згідно з додатком 2.

Створення ефективної, гармонізованої з європейськими зразками, системи управління БДР

2008

Мінтрансзв’язку,

МВС, МОЗ, МНС,МОН

України, Укравтодор

1.3.

Розробити та закріпити у законодавстві вичерпний перелік функцій, що покладаються на державний орган регулювання і управління рухом на дорогах та вулицях, визначити законом усі права, обов’язки, відповідальність та вимірні показники ефективності діяльності цього органу.

Підвищення ефективності діяльності системи БДР, зменшення проявів зловживань та підвищення авторитету органу у суспільстві.

2008

Мінюст, МВС,

Мінтрансзв’язку України

1.4.

Визначити відповідальність та завдання, у вигляді вимірних цілей, щодо удосконалення системи управління БДР та зменшення рівня аварійності для кожного центрального та місцевого органу влади.

Встановлення конкретних завдань та відповідальності за убезпечення дорожнього руху виконавцям системи БДР на усіх її рівнях.

2008

Мінтрансзв’язку, МВС, МОЗ, МНС, МОН, Мінстат України, Укравтодор

1.5.

Внести пропозиції (проекти) змін і доповнень до законодавства України з метою удосконалення системи управління безпекою дорожнього руху.

Нормативне удосконалення системи БДР.

2008

Мінтрансзв’язку, МВС, МОЗ, МНС, МОН, України, Укравтодор

2. Удосконалення системи аналізування ДТП та їх статистичного обліку.

2.1.

Удосконалити та закріпити у законодавстві правила та порядок розслідування, збору інформації та аналізування ДТП, їх статистичного дослідження, обробки, зберігання та використання. Створити єдину методологія експертно-аналітичного аналізу ДТП.

Встановлення причин та умов виникнення ДТП, а також підвищення рівня достовірності державної статистики ДТП.

2008

МВС, МНС, Мінтрансзв’язку, Держкомстат України

2.2.

Запровадити згармонізований із законодавством ЄС порядок щодо дослідження статистичних даних, що характеризують ДТП. Створити систему стандартизованого оформлення матеріалів ДТП, запровадити порядок надходження цих матеріалів для експертного аналізу, ведення державного реєстру ДТП із зазначенням причин їх виникнення.

Встановлення та попередження причин та умов виникнення ДТП. Використання позитивного міжнародного досвіду.

2008

МВС, МНС, Мінтрансзв’язку, Держкомстат України

2.3.

Створити державний реєстр ДТП з метою: контролю за системою управління безпекою; аналізування та попередження; коригування правил, вимог, стандартів, програм; отримання інформації про ДТП від діяльності страховиків.

Удосконалення профілактики ДТП та зменшення тяжкості їх наслідків.

2008

МВС, МНС, Мінтрансзв’язку, Держкомстат України

2.4.

Забезпечити участь у проведенні розслідування причин ДТП, у яких постраждали люди, фахівців автомобільного транспорту, експертів з безпеки КТЗ.

Підвищення об’єктивності і достовірності встановлення причин виникнення ДТП, та його попередження.

Постійно

МОЗ, МВС,  Мінтрансзв’язку, МНС України

2.5.

Підготувати проект постанови Кабінету Міністрів України щодо наукового забезпечення БДР та закріплення за провідними науково-дослідними інститутами, функцій та обов’язків провідних науково-методичних організацій з проблем безпеки дорожнього руху за напрямками.

Вдосконалення науково-технічного забезпечення БДР.

2008

Мінтрансзв’язку, МВС України

2.6.

Розробити і затвердити на Координаційній раді з БДР плани наукових досліджень з БДР за напрямками та забезпечити їхнє виконання.

Забезпечення наукової обґрунтованості та ефективності перспективних заходів з БДР.

2008

Мінтрансзв’язку, МВС, МОЗ, МНС, МОН України, Укравтодор

2.7.

Забезпечити систематично збір, аналіз та узагальнення результатів науково-дослідних робіт щодо проблем безпеки дорожнього руху провідних спеціалізованих наукових закладів інших країн, рекомендацій та резолюцій міжнародних організацій, а також проведення глибоких національних наукових досліджень.

Створення сучасного банку інформації та позитивних рішень щодо БДР країн світу.

2008

Мінтрансзв’язку, МВС, МОЗ, МНС України, Укравтодор

2.8.

Забезпечити систематичну участь фахівців представників України в роботі міжнародних організацій з БДР

Активізація участі України у міжнародній співпраці та підвищення ефективності діяльності з БДР.

2008

МЗС, Мінтрансзв’язку, МВС України, Укравтодор

3. Удосконалення системи підготовки водіїв

3.1.

Розробити Державнi стандарти професійно-технiчної освiти водiїв, підвищити якiсть робочих навчальних планiв i програм підготовки, перепiдготовки, підвищення кваліфікації водiїв відповідно до вимог безпеки дорожнього руху.

Посилення якості підготовки водіїв та сприяння спроможності їх керувати транспортним засобом найбільш безпечно.

2008

Мінтрансзв’язку, МОН, МВС України

3.2.

Розробити та затвердити „Положення про підготовку (перепідготовку) та допуск до участі у дорожньому русі водіїв КТЗ”.

Удосконалення системи підготовки водіїв

2008

Мінтрансзв’язку, МОН, МВС України

3.3.

Провести державну акредитацію автошкіл по підготовці водіїв за удосконаленими вимогами.

Приведення автошкіл, підготовки інструкторів та викладачів у відповідність до потреб якості навчання та необхідного, з точки зору безпеки, рівня підготовки водіїв.

2008

Мінтрансзв’язку, МОН, МВС України

3.4.

Посилити вимоги до порядку проведення іспитів на право одержання посвідчення водія та створити систему незалежної кваліфікаційної атестації та присвоєння кваліфікації водiям, удосконалити порядок проведення квалiфiкацiйних iспитiв.

Підвищення якості підготовки водіїв та контролю за об’єктивністю іспитів

2008

Мінтрансзв’язку, МОН, МВС України

3.5.

Ввести, як обов’язкові, теоретичні та практичні навчальні курси контраварійної підготовки водіїв.

Вироблення у водіїв навичок найбільш безпечного керування КТЗ при виникнення аварійних ситуацій.

2008-2009

Мінтрансзв’язку, МОН, МВС України

3.6.

Удосконалити підготовку викладачів автошкіл та екзаменаторів з тематики дорожньої безпеки. Передбачити курси та семінари підвищення кваліфікації для викладачів та екзаменаторів.

Підвищення якості підготовки водіїв.

2008

МОН, Мінтрансзв’язку України

3.7.

Створити на сучасному рівні із застосуванням персональних комп’ютерів та електронних тренажерів учбові курси та засоби навчання, а також учбові програми практичного оволодіння умінням та навичкам безаварійного керування автомобілем.

Підвищення теоретичної та практичної підготовки водіїв КТЗ.

2008

Мінтрансзв’язку, МОН, МВС України

3.8.

Запровадити спеціальні програми навчання та тестування для осіб, які складно піддаються навчанню, для водіїв, які систематично порушують ПДР, для водіїв, яких тимчасово позбавили права керувати КТЗ внаслідок скоєння ними ДТП, чи з інших причин, передбачених законодавством

Підвищення якості підготовки окремих категорій водіїв

2008

Мінтрансзв’язку, МОН, МВС України

3.9.

Запровадити для водіїв-початківців систему подальшого навчання, після одержання тимчасового посвідчення, для викорінення найбільш серйозних помилок у керування транспортними засобами та підвищення дисципліни.

Підвищення якості підготовки водіїв та дисципліни на дорозі.

2008

Мінтрансзв’язку, МОН, МВС України

3.10.

Створити мережу учбових центрів для формування навичок безпечного керування автотранспортом в екстремальних умовах.

Вироблення у водіїв навичок найбільш безпечного керування КТЗ при виникнення аварійних ситуацій.

2008-2009

МОН, МВС, ВСА, Мінтрансзв’язку

4. Удосконалення системи організації і управління дорожнім рухом та контролю за виконанням вимог Правил дорожнього руху

4.1.

Розробити стандарти, технічні регламенти щодо обов’язкових вимог до регуляторного та інформаційного забезпечення управління дорожнім рухом.

Сприяння безпечним умовам дорожнього руху

2008

МВС України, Укравтодор

4.2.

Розробити державну та регіональні програми з будівництва шляхопроводів у місцях перехрещення магістральних доріг, вулиць з другорядними та залізничними переїздами на 2008-2012 роки.

Створення безпечних умов проїзду перехресть та залізничних переїздів.

Зменшення кількості ДТП та загиблих.

2008

Мінекономіки, Мінтрансзв’язку, МВС України, Укравтодор, Обласні, міські держадміністрації

4.3.

Привести у відповідність до законодавства та безпечних умов функціонування зупинки громадського транспорту, відвести смуги для руху пасажирського громадського транспорту на магістральних вулицях з багаторядним рухом.

Покращення умов дорожнього руху. Посилення ролі громадського транспорту та зменшення інтенсивності руху.

2008

МВС , Обласні, міські держадміністрації, Укравтодор, Мінтрансзв’язку України

4.4.

Розробити та впровадити систему автоматизованого контролю та фіксації допущених водіями порушень ПДР: перевищення швидкості руху, проїзд на червоне світло світлофора у місцях концентрації ДТП на магістральних дорогах та у великих містах.

Підвищення дисципліни водіїв та невідворотності покарання за допущені порушення ПДР, забезпечення виховної функції щодо постійного дотримання вимог ПДР

2008-2009

МВС України, Обласні, міські держадміністрації

4.5.

Удосконалити систему обліку попереджень водіїв про порушення, документування порушень, занесення порушення і інформації про порушників до єдиного реєстру, сплата штрафу або застави, судовий захист інтересів водія.

Підвищення дисципліни водіїв та невідворотності покарання за допущені порушення ПДР, забезпечення виховної функції щодо постійного дотримання вимог ПДР

2008

Мінюст, МВС, Мінтрансзв’язку України

4.6.

Класифікувати порушення ПДР залежно від їх потенціальної небезпеки і встановити за які порушення передбачається усне попередження, за які – нарахування штрафних балів і в якій кількості, за які штраф, за які повторне навчання правилам дорожнього руху, за яких умов, скасування права на керування автомобілем на один місяць.

Забезпечення справедливості системи покарань та її ефективності.

2008

Мінюст, МВС, Мінтрансзв’язку України

4.7.

Розробити та впровадити науково обґрунтовану систему штрафів за порушення Правил дорожнього руху (ПДР) з урахуванням факторів статистичної тяжкості порушення, ступінню ризику скоєння ДТП, виховного ефекту штрафу, рівня доходів порушника.

Забезпечення ефективності системи покарань щодо зменшення тяжких наслідків ДТП а також зменшення штрафів за незначні порушення водіями ПДР, та сприяння виконанню виховних функцій попереджувальної системи

2008

МВС, Мінтрансзв’язку України

4.8.

Підготувати пропозиції щодо внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення адміністративної відповідальності водіїв за допущені порушення ПДР за новою системою штрафів.

Посилення відповідальності порушників ПДР.

2008

МВС, Мінтрансзв’язку України

4.9.

З метою удосконалення управління дорожнім рухом, посилення виховної роботи та відповідальності серед водіїв, органам самоврядування та ДАІ запровадити постійний вихід в ефір на доступній для учасників дорожнього руху радіочастоті радіопередач з інформацією та рекомендаціями щодо аварійності, завантаженості магістралей, „заторів”, маршрутів можливого об’їзду, викрадення автомобілів, вчинення злочинів на дорозі, про зникнення та пошук порушників ПДР, злочинців і т. ін.

Інформаційне та виховне забезпечення БДР.

2008

МВС України,  Обласні, міські  Держадміністрації

4.10.

Створення на всіх рівнях влади ефективної системи проектування організації дорожнього руху.

Створення безпечних умов дорожнього руху

2008-2012

Органи місцевої влади

4.11.

Запровадження автоматизованих систем регулювання дорожнім рухом.

Створення безпечних умов дорожнього руху

2008-2009

Органи місцевої влади

4.12.

Впровадження засобів примусового зниження швидкості та шумових смуг.

Створення безпечних умов дорожнього руху

2008-2012

Органи місцевої влади, власники  автомобільних доріг

4.13.

Запровадження в містах односторонніх схем руху транспорту.

Створення безпечних умов дорожнього руху

2008-2012

Органи місцевої влади

4.14.

Запровадження дорожньої розмітки та дорожніх знаків із світлоповертаючими плівками 5-го покоління.

Створення безпечних умов дорожнього руху

2008-2012

Органи місцевої влади, власники автомобільних доріг

4.15.

Запровадження ефективної системи контролю за дотриманням учасниками дорожнього руху вимог ПДР (впровадження експрес-тестів, контролю за використанням пасів безпеки і мотошоломів, проведення спільних операцій по контролю за технічним станои ТЗ, проведення інтенсивних перевірок водіїв на стан сп’яніння, тощо).

Підвищення рівня безпеки дорожнього руху

2008

МВС, МІнтрансзв’язку

4.16.

Внести зміни до Правил дорожнього руху стосовно:

- зниження максимально дозволеної швидкості руху в населених пунктах до 50 км/год;

- сезонного обмеження швидкості руху поза населеними пунктами до 80 км/год (грудень-лютий) ;

- обов’язкового використання на ТЗ зимових шин (грудень-лютий);

- обов’язкового використання ТЗ ближнього світла фар в період листопад-березень;

- обов’язкового обладнання мокіків, мопедів, велосипедів, гужових возів світлоповертаючими елементами;

- обов’язкового перевезення дітей до 5-ти річного віку з використанням спеціальних дитячих сидінь;

- рекомендацій водіям приватного транспорту щодо обов’язкового відпочинку після певного періоду керування ТЗ.

Підвищення рівня безпеки дорожнього руху

2008

МВС

5. Удосконалення системи надання допомоги при ДТП та медичного забезпечення дорожнього руху.

5.1.

Розробити та закріпити у законодавстві завдання, функції, вимоги і відповідальність у системі забезпечення медичної допомоги потерпілим у ДТП, що гарантувала б надання необхідної, спеціалізованої медичної допомоги у будь-якій точці території України не пізніше 60 хвилин після ДТП.

Зменшення смертельних випадків та зниження рівня тяжкості наслідків ДТП

2008

МОЗ, МНС, МВС України

5.2.

Удосконалити медичну підготовку водіїв для надання після аварійної допомоги постраждалим у ДТП. Підготувати програму підготовки водіїв, працівників ДАІ і МНС, що приймають участь у рятувальних роботах, щодо надання першої медичної допомоги постраждалим у ДТП.

Зменшення кількості загиблих у ДТП та тяжких наслідків травмування.

2008

МОЗ, МОН, Мінтрансзв’язку МНС, МВС України

5.3.

Визначити у законодавстві норми гарантованого забезпечення необхідної медичної допомоги після ДТП – за обсягами, часом, видом, місцем скоєння ДТП, кваліфікацією персоналу, наявністю медичних та транспортних засобів, з урахуванням евакуації, а також вимог до найближчого закладу стаціонарної медичної допомоги.

Зменшення кількості загиблих у ДТП та наслідків травмування.

2008-2009

МОЗ, МНС, МВС  України

5.4.

Удосконалити порядок визначення придатностi кандидатiв у водії i водіїв до безпечного керування транспортними засобами

Зниження рівня тяжкості наслідків ДТП

2008

МОЗ України

5.5.

Розробити та видати окремим виданням популярну медичну літературу про надання першої медичної допомоги постраждалим.

Зниження рівня тяжкості наслідків ДТП

2008

МОЗ України

5.6.

Проаналізувати медичні аспекти тяжкості наслідків ДТП в результаті несвоєчасного надання допомоги постраждалим та розробити заходи зменшення впливу медичної бездіяльності на кількість смертельних наслідків та тяжких травмувань у ДТП.

Зменшення кількості загиблих у ДТП.

2008

МОЗ України

5.7.

Закріпити в законодавстві вимоги щодо унеможливлення допуску до дорожнього руху КТЗ, що не укомплектовані медичною аптечкою. Затвердити норми щодо комплектації медичних аптечок для різних типів КТЗ, в залежності від виду перевезень, патрульних автомобілів, КТЗ аварійно-рятувальних служб.

Зниження рівня тяжкості наслідків ДТП

2008

Мінтрансзв’язку, МОЗ, МНС, МВС України

5.8.

Поліпшення ефективності роботи рятувальних служб щодо потерпілих у ДТП

Зниження рівня тяжкості наслідків ДТП

2008

МНС, МОЗ, МВС України

5.9.

Комплектація патрульних автомобілів МВС необхідними засобами надання допомоги тяжко травмованим (як медичними так і інструментальними).

Зменшення тяжкості наслідків ДТП

2008-2009

МВС

5.10.

Створення служби порятунку для термінового виїзду на місце пригоди з відповідним оснащенням (аж до гелікоптера).

Зменшення тяжкості наслідків ДТП

2008-2009

МНС, МОЗ, МВС

6. Удосконалення безпечності конструкції та технічного стану КТЗ.

6.1.

Запровадити відповідний Женевській Угоді 1958 року і Директиві 70/156/ЕЕС Технічний регламент щодо затвердження конструкції, допуску до експлуатації та використання КТЗ, предметів обладнання та частин до них.

Удосконалення безпечності конструкції та технічного стану КТЗ.

2008

Мінтрансзв’язку, Мінпромполітики, Держспоживстандарт України

6.2.

Забезпечити інструментальний контроль технічного стану КТЗ (в т.ч. і під час проведення державного технічного огляду) із застосуванням сучасних методів і обладнання та об’єктивні і достовірні результати перевірки.

Підвищення технічного стану КТЗ.

2008 -2010

Мінтрансзв’язку, МВС України

6.2.1.

Забезпечити визнання результатів контролю технічного стану колісних транспортних засобів, проведеного атестованими Міністерством транспорту та зв’язку України підприємствами:

- колісних транспортних засобів, що приймають участь у міжнародному русі ;

- автобусів і вантажних автомобілів

- усіх інших колісних транспортних засобів .

Забезпечення об’єктивності проведення технічного контролю та вилучення технічно не відповідних КТЗ

2008-2010

Мінтрансзв’язку, МВС України

6.2.2.

Розробити та затвердити вимоги до технічного стану колісних транспортних засобів, за якими проводять державний технічний огляд та допускають до експлуатації колісні транспортні засоби.

Підвищення технічного стану КТЗ

2008

Мінтрансзв’язку, МВС України

6.2.3.

Удосконалити Правила проведення державного технічного огляду автомобілів, автобусів, мототранспорту та причепів і внести пропозиції щодо відповідних змін у законодавстві;

Підвищення якості проведення технічного огляду та залучення до проведення суб’єктів господарювання

2008

Мінтрансзв’язку, МВС України

6.3.

Впровадити Правила ЄЕК ООН щодо пасивної безпеки КТЗ, та ввести їх до законодавчо регульованої сфери

Удосконалення безпечності конструкції КТЗ.

2008

Мінтрансзв’язку України

6.4.

Запровадити в Україні положення міжнародних „Конвенції про дорожній рух”, „Європейської Угоди 1968 року, що доповнює Конвенцію про дорожній рух”, „Угоди про прийняття єдиних технічних приписів для колісних транспортних засобів, предметів обладнання та частин, які можуть бути встановлені та/або використані на колісних транспортних засобах і про умови взаємного визнання офіційних затверджень, виданих на основі цих приписів” та „Угоди про прийняття єдиних умов періодичних технічних оглядів колісних транспортних засобів і про взаємне визнання таких оглядів”.

Удосконалення безпечності конструкції та технічного стану КТЗ.

2008-2009

Мінтрансзв’язку, МВС України

6.5.

Розробити та запровадити спеціальні вимоги безпеки до автобусів, що експлуатуються у гірських умовах.

Зменшення кількості аварій на гірських дільницях доріг, зменшення кількості вбитих та поранених.

2008

Мінтрансзв’язку України

6.6.

Провести дослідження, визначити ознаки втрати придатності автобуса до виконання перевезень пасажирів - за віком, станом кузова, пробігом для різних умов експлуатації.

Виведення із експлуатації невідповідних, потенційно небезпечних автобусів.

2008

Мінтрансзв’язку України

6.7.

Розробити стандарт за ознаками придатності автобуса, що знаходиться в експлуатації, до перевезення пасажирів

Виведення із експлуатації невідповідних, потенційно небезпечних автобусів.

2008

Мінтрансзв’язку України

6.8.

Розробити та впровадити систему допуску до участі у дорожньому русі переобладнаних автобусів (порядок погодження документації, сертифікація, контроль за виробництвом, використання).

Підвищення безпеки конструкції, технічного стану та умов використання автобусів.

2008

Мінтрансзв’язку України

7. Удосконалення системи допуску до діяльності з перевезень автомобільним транспортом.

7.1.

Запровадити до порядку ліцензування надання послуг з перевезення пасажирів автобусами вимоги щодо обов’язкової наявності на борту КТЗ засобів мобільного зв’язку.

Зменшення кількості загиблих та тяжкості наслідків ДТП. Сприяння реалізації „правила золотої години” при скоєнні ДТП

2008

Мінтрансзв’язку України

7.2.

Визначити і довести до перевізників та водіїв телефони виклику допомоги на маршрутах руху КТЗ.Забезпечити визначення єдиного телефонного номеру виклику допомоги

Зменшення кількості загиблих та тяжкості наслідків ДТП. Сприяння реалізації „правила золотої години” при скоєнні ДТП

2008

МВС, МНС, МОЗ Мінтрансзв’язку, України Регіональні державні адміністрації

7.3.

Розробити та затвердити Правила експлуатації автобусів, що використовуються на гірських ділянках доріг.

Зменшення кількості аварій на гірських дільницях доріг, зменшення кількості вбитих та поранених.

2008

Мінтрансзв’язку України

7.4.

Сприяти підписанню перевізниками Європейської хартії БДР.

Покращення профілактичної роботи з БДР

2008

Мінтрансзв’язку України

8. Підвищення безпеки руху за рахунок запровадження системи об’єктивного контролю за режимом руху транспортних засобів

8.1.

Розробити та актуалізувати чинні нормативно-правові акти щодо застосування систем об’єктивного інструментального контролю за режимом руху транспортних засобів, використанням робочого часу та часу відпочинку водіїв.

Нормативне забезпечення введення системи контролю швидкісного режиму КТЗ та режиму роботи водіїв.

2008

Мінтрансзв’язку України

8.2.

Створити систему контролю швидкісного режиму КТЗ та режиму роботи водіїв (робочий (адміністративний) орган Компетентного органу, органи контролю, технічні служби, повірочні та калібрувальні пункти) у відповідності до Угоди ЄУТР.

Організаційне забезпечення системи

2008

Мінтрансзв’язку України

8.3.

Запровадити інструментальний контроль за режимом руху транспортних засобів в сфері міжнародних і внутрішніх комерційних перевезень:

1-й етап - підготовка нормативно-правової бази з впровадження ЄУТР у частині міжнародних перевезень;

2-й етап - створення системи управління – активізація її елементів, удосконалення нормативно-правової бази

3-й етап - підготовка до розповсюдження дії системи управління на внутрішні комерційні міжміські перевезення пасажирів;

4-й етап - перехід до роботи системи щодо всіх комерційних перевезень автомобільним транспортом – відповідність сучасним вимогам ЄС.

Зменшення кількості загиблих у ДТП та тяжких наслідків травмування.

2009

2008

2008-2009

2008-2009

2008-2009

Мінтрансзв’язку України

8.4.

Передбачити вимоги щодо наявності пристроїв інструментального контролю за режимом руху КТЗ та режимом роботи водіїв, при ввезенні автобусів і вантажних автомобілів в Україну та при їх виробництві в Україні.

Зменшення кількості загиблих у ДТП та тяжких наслідків травмування.

2008

Мінтрансзв’язку України

9. Профілактична робота з пішоходами та дітьми.

9.1.

Розробити і впровадити комплексну програму вивчення в загальноосвітніх навчальних закладах правил безпечної поведінки на вулицях та автошляхах, яка б передбачала можливість здачі іспитів для отримання посвідчення водія категорії „А” і „В”, а також внести зміни у програми дошкільного та шкільного навчання дітей з питань дорожньої безпеки.

Підвищення безпеки дітей у дорожньому русі.

2008

МОН, МВС України

9.2.

Розробити і видати посібники та інші ілюстративні матеріали щодо основ безпеки дорожнього руху, норм поведінки на дорозі пішоходів та водіїв двоколісних транспортних засобів.

Прищеплення дітям початкового уявлення про норми їх поведінки на дорогах щодо забезпечення безпеки дорожнього руху.

2008

МОН, МВС України

9.3.

Видати окремим виданням „Норми і правила поведінки пішоходів (в т.ч. дітей) у дорожньому русі”.

Підвищення безпеки пішоходів у дорожньому русі.

2008

МВС України

9.4.

Відновлення діяльності спеціалізованих народних дружин, розвиток діяльності загонів юних інспекторів дорожнього руху.

Сприяння підвищення рівня безпеки дорожнього руху

2008

МВС, МОН

9.5.

Створення ігрових дитячих містечок для вивчення дітьми правил безпечної поведінки на вулицях.

Сприяння підвищення рівня безпечного поводження дітей на вулицях і дорогах.

2008

МВС, МОН, органи місцевої влади

10. Страхове забезпечення дорожнього руху.

10.1.

Внести зміни до Закону України „Про дорожній рух” та до Правил дорожнього руху щодо заборони експлуатації, реєстрації (перереєстрації) та допуску до технічного огляду транспортних засобів, власники яких не мають страхових полісів про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів.

Забезпечення обов’язковості функціонування механізму відповідальності та відшкодування шкоди потерпілим від ДТП.

2008

МВС, Мінтрансзв’язку України, Моторне страхове бюро

10.2.

Удосконалити систему страхових тарифів у залежності від кількості допущених порушень ПДР та скоєних ДТП водіями.

Покращення дисципліни водіїв на дорогах, а також технічного стану транспортних засобів.

2008

МВС України, Моторне страхове бюро

10.3.

Забезпечити участь страхових компаній у фінансуванні наукових досліджень щодо зменшення аварійності на автомобільному транспорті.

Створення умов для зменшення ризиків ДТП.

2008

МВС, Мінтрансзв’язку України, Моторне страхове бюро

11. Удосконалення технічного стану вулиць та доріг

11.1.

Забезпечити обладнання охоронюваних залізничних переїздів на дорогах загального користування шлагбаумами для перекриття доріг на всю ширину проїзної частини.

Створення безпечних умов дорожнього руху. Зменшення кількості ДТП та тяжкості їх наслідків

2008-2012

Державна служба автомобільних доріг

11.2.

Будівництво підземних, надземних та регульованих пішохідних переходів, островків безпеки, тротуарів, піднятих над рівнем проїзної частини, дорожніх огороджень тощо.

Створення безпечних умов дорожнього руху. Зменшення кількості ДТП та тяжкості їх

Постійно

Державна служба автомобільних доріг

11.3.

Забезпечення нормативного рівня освітленості вулиць і доріг в населених пунктах, відновлення зовнішнього освітлення автомобільних доріг загального користування, що проходять населеними пунктами.

Створення безпечних умов дорожнього руху. Зменшення кількості ДТП та тяжкості їх

Постійно

Державна служба автомобільних доріг

11.4.

Проведення повного комплексу робіт щодо вдосконалення дорожніх умов на дорогах загального користування в місцях (ділянках) концентрації ДТП з метою усунення причин їх виникнення.

Створення безпечних умов дорожнього руху. Зменшення кількості ДТП та тяжкості їх

Постійно

Державна служба автомобільних доріг

11.5.

Встановлення на всіх небезпечних ділянках транспортних бар’єрних огороджень.

Створення безпечних умов дорожнього руху. Зменшення кількості ДТП та тяжкості їх

2008-2012

Державна служба автомобільних доріг

11.6.

Розроблення та реалізація програми будівництва обходів населених пунктів по дорогах державного значення.

Створення безпечних умов дорожнього руху. Зменшення кількості ДТП та тяжкості їх

2008

Державна служба автомобільних доріг

11.7.

Приведення у відповідність до європейських вимог дорожньої розмітки.

Створення безпечних умов дорожнього руху. Зменшення кількості ДТП та тяжкості їх

2008

Державна служба автомобільних доріг

11.8.

Розробка типових проектів та внесення до державних будівельних норм вимог щодо обов’язкового влаштування каналізування руху на перехрестях доріг ІІ-ІV технічних категорій.

Створення безпечних умов дорожнього руху. Зменшення кількості ДТП та тяжкості їх

2008

Державна служба автомобільних доріг

11.9.

Забезпечення централізованого фінансування будівництва та ремонту вулиць і доріг.

Створення безпечних умов дорожнього руху. Зменшення кількості ДТП та тяжкості їх

2008-2012

Державна служба автомобільних доріг

Додаток 2
                                                                                        до концепції державної програми
                                                                            підвищення безпеки дорожнього руху в Україні

  Функції державного регулювання у сфері безпеки дорожнього руху

 

 

 

 

 

 

1. Мінтрансзв’язку України


1.1. Виконання функцій робочого органу Координаційної   Ради з БДР;

1.2. Виконання функцій компетентного органу за міжнародною Угодою про Міжнародні технічні огляди транспортних засобів (Відень, 1997р.);
1.3.Організація проведення перевірки технічного стану КТЗ суб’єктами господарювання (СГ);
1.4.  Розроблення нормативних документів;
1.5. Створення комісії з атестації СГ;
1.6. Проведення атестації СГ;
1.7. Ведення реєстру СГ;
1.8. Контроль за роботою СГ;
1.9. Видання бланків протоколів перевірки технічного стану;
1.10. Ведення реєстру КТЗ,  що пройшли перевірку технічного стану;
1.11. Взаємовідносини з центральними органами виконавчої влади, ДАІ МВС;
1.12.  Допуск водіїв КТЗ до ДР, видача посвідчень водія.
Реєстр водіїв КТЗ;
1.13.  Експертно-аналітична опрацювання  матеріалів ДТП з метою встановлення причин їх виникнення;
1.14. Пропаганда через засоби масової інформації методів безпечної участі у ДР його учасників;
1.15. Допуск суб’єктів господарювання до транспортної діяльності з перевезень пасажирів і вантажів;
1.16. Організація науково - технічного забезпечення виконання функцій Мінтрансзв’язку у ДР України.

 

 

 

 

 

 

2. МВС України


2.1.   

       Контроль за виконанням правил ДР;
2.2.             Організація і регулювання ДР;
2.3.             Допуск водіїв і операторів КТЗ до ДР;
2.4.             Оформлення результатів державного технічного огляду (ДТО) з видачею відповідних документів;
2.5.             Правозахисні функції:
-          перевірка на угон;
-          перевірка на підробку ідентифікаційних номерів складових частин і документів;
-          контроль сплати транспортного податку;
-          медична довідка;
-          поліс обов’язкового страхування;
-          протокол перевірки технічного стану (картка); 
2.6.             Правове забезпечення ДТП: оформлення документів стосовно ДТП, звітність за призначенням, дізнання, слідство;
2.7.             Розроблення та супровід правил дорожнього руху;
2.8.             Реєстрація КТЗ, видача державних номерних знаків;
2.9.             Реєстр зареєстрованих КТЗ;
2.10.          Реєстр КТЗ, що пройшли ДТО;
2.11.          Участь у комісії по уповноваженню СГ;
2.12.          Статистичні дослідження;
2.13.          Розробка нормативних документів;
2.14.          Контроль технічного стану на дорогах;
2.15.          Направлення позачерговий ДТО;
2.16.          Контроль за наявністю і відповідністю засобів регулювання та інформації на автомобільних дорогах державного та місцевого значення, на вулицях і дорогах міст та населених пунктів усіх рівнів;
2.17.          Пропаганда через засоби масової інформації методів безпечної участі у ДР його учасників. 

 

 

 

 

 

 

3. МОЗ України


3.1
               Відбір кандидатів у водії КТЗ за медико-біологічними та психофізіологічними можливостями;
3.2.             Методичне та організаційне забезпечення медичного контролю водіїв КТЗ, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів;
3.3.             Розроблення переліку медичних препаратів, що протипоказані для вживання водіями КТЗ і операторами ТЗ при виконанні транспортної роботи (участі у ДР) та доведення до загалу через засоби масової інформації;
3.4.             Вдосконалення медичної підготовки водіїв КТЗ стосовно надання долікарської допомоги в ДР;
3.5. Організація національного всеобучу учасників ДР (пішоходів, операторів ТЗ) з надання долікарської допомоги в ДР ;
3.6.             Вдосконалення системи надання лікарської і лікарняної допомоги при ДТП;
3.7.             Вдосконалення карантинної служби на автомобільному транспорті;
3.8.             Організація наукового та методичного забезпечення виконання функцій МОЗ у ДР України. 

 

 

 

4. МОН України


4.1.
             Підготовка водіїв КТЗ;
4.2.             Підготовка операторів ТЗ;
4.3.             Дошкільна і шкільна підготовка дітей до участі у ДР (разом з Мінтрансзв’язком України);
4.4.             Пропаганда через засоби масової інформації методів безпечної поведінки дітей у ДР;
4.5.             Організація методичного та педагогічного забезпечення виконання функцій МОН у ДР України.

 

5. Укравтодор


5.1.
             Утримання і розвиток мережі державних автомобільних доріг України у безпечному стані;
5.2.             Забезпечення відповідного рівня регулювання, інформації, зв’язку, сприяння розвитку придорожньої інфраструктури;
5.3. Організація науково-технічного і проектного  забезпечення виконання функцій Укравтодору у ДР України.

 

 

6. Регіональні державні адміністрації


6.1.
             Розроблення та реалізація регіональної програми БДР;
6.2.             Утримання і розвиток мережі місцевих автомобільних доріг в області та вулиць у населених пунктах  у безпечному стані;
6.3.             Забезпечення належного рівня регулювання, інформації, зв’язку, сприяння розвитку придорожньої інфраструктури;
6.4.             Формування фондів для фінансування державних програм і  заходів, спрямованих на розвиток дорожнього руху та його безпеку;
6.5.             Допуск операторів ТЗ до ДР, реєстр операторів ТЗ, допущених до ДР;
6.6.             Організація науково-технічного забезпечення виконання функцій регіональної державної адміністрації.

7. Моторне (транспортне) страхове бюро України


7.1.
             Реалізація  державної політики стосовно страхової діяльності в сфері ДР з метою забезпечення його безпеки;
7.2.             Участь у вдосконаленні законодавчої і нормативно-правової безпеки ДР .
7.3.             Участь в організації контролювання технічного стану КТЗ, що застраховано. 

8. МНС України

8.1. Організація та проведення рятувальних дій при ДТП
8.2. Ведення реєстру  ДТП.
8.3. Участь у розробленні рекомендацій щодо вимог безпеки до КТЗ. 

9. Держкомстат України

9.1.   Ведення державного  статистичного обліку  шкідливих наслідків ДР.

Додаток  № 3 (довідковий)
до концепції державної програми
підвищення безпеки  дорожнього руху в  Україні

 Порівняльний аналіз стосовно організації і управління безпекою дорожнього руху в Україні і в Польщі

 

з/п

Організаційні

(управлінські) заходи

 

Передбачено законодавством

1

2

3

4

1

Визначення робочого органу, що  управляє безпекою дорожнього руху в державі

Закон України "Про дорожній рух" Робочий орган, що здійснює управління безпекою дорожнього руху в Україні", законодавчо не визначено

Законом про внесення змін до Закону або “Про право дорожнього руху”, "Право дорожнього руху" від 27 липня 2001р. створено "Крайову Раду з безпеки дорожнього руху". Головою Ради є Міністр, який керує діяльністю транспорту, з уповноваженнями "Ради Міністрів" стосовно безпеки дорожнього руху. Артикул №140, пункти від "а" до "е", що визначають структуру і повноваження Ради.

 

2

Процедури  реєстрації та обліку

Закон України "Про дорожній рух", ст.34 "Реєстрація та облік транспортних засобів": "Державна реєстрація і облік здійснюється органа-ми Державної авто-мобільної інспекції Міністерства внутріш-ніх справ України, а їх порядок установлює-ться Кабінетом Міністрів України".

Закон "Право  дорожнього руху" від 20 червня 1997р., Арт.76, п.1, п/п 1, 2 і 3.
“Міністр транспорту і морського господарства:
- визначає умови і вимоги до реєстрації автотранспортних засобів, зразки реєстраційних документів, номерних знаків, інших знаків і таблиць, їх характеристики;
- визначає ціну надання реєстраційних документів і номерних знаків;
- визначає правове поле діяльності органів, які допускають до руху і зразки документів стосовно цієї діяльності

3

Процедури надання посвідчень на право керування автотранспортним засобом

Закон України "Про дорожній рух", ст.15 "Основні положення щодо допуску до керування транспорт-ним засобом": "Поряд-ок видачі цих посвід-чень установлюється Кабінетом Міністрів України".
Положення про Державну автомо-більну інспекцію Міністерства внутріш-ніх справ України затверджене поста-новою Кабінету Міністрів України 14.04.97 №341, із змінами та доповнен-нями пункту 4, підпункт 19: "…видає посвід-чення на право керу-вання цими засобами".

Закон "Право  дорожнього руху"
Арт.100, п.1 і 2
Міністр транспорту і морського господарства:
- видає розпорядження стосовно зразків посвідчень на право керування автотранспортними засобами і їх опис;
- видає розпорядження про право органів, що надають посвідчення на право керування автотранспортними засобами, і про зразки відповідних документів.

4

Процедури державного технічного огляду

Закон України "Про дорожній рух", ст.35 "Державний технічний огляд транспортних засобів": "Механічні транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі підлягають обов’язко-вому технічному огля-ду в порядку, встанов-леному Кабінетом Міністрів України"
Правила проведення державного технічного огляду автомобілів, автобусів, мототранспорту та причепів, затверджені постано-вою Кабінету Міністрів України 26.02.93 №141, зі змінами  і доповненнями
Пункт 2. "Державний технічний огляд тран-спортних засобів проводиться комісіями за участю працівників ДАІ…" (комісії за скла-дом, очолюваністю, повноваженнями не визначено).
Пункт 13. "У реєстраційному документі справного транспортного засобу працівником ДАІ робиться запис "Техогляд проведено", який посвідчується його підписом та особистим штампом".

Закон "Право  дорожнього руху"
Арт.66, п.5
Міністр транспорту і морського господарства видає розпорядження про технічні вимоги до автотранспортних засобів і їх оснащення.
Арт.81, п.10
Міністр транспорту і морського господарства видає розпорядження про умови і методи здійснення технічних досліджень і про зразки документів, які видаються.

5

Процедури підготовки та підвищення кваліфікації водіїв

Закон України "Про дорожній рух", ст.15 "Підготовка та підви-щення кваліфікації водіїв здійснюється у навчальних закладах незалежно від форм власності та господа-рювання, що отримали у встановленому порядку ліцензію на цю діяльність:
“Порядок і типові програми підготовки, кваліфікаційні вимоги до спеціалістів, котрі здійснюють підготовку, мінімальний перелік технічних засобів визначаються Міні-стерством освіти України і затверджу-ються відповідним державним органом з безпеки дорожнього руху (який в Україні не визначено законодавчо).
Пункт 4, п/п 19 "…видає посвідчення на право керування цими засобами".

Закон України "Право про дорожній рух"

Арт.115, п.1, п/п.1, 2, 3 і 4 (а і в) і п.2, п/п.1, 2, 3, 4 і 5

Міністр транспорту і морського господарства видає розпорядження з вимогами до:
- закладів, які здійснюють підготовку водіїв;
- закладів, які екзаменують кандидатів у водії;
- програм підготовки;
- підготовки інструкторів;
- вартості (плати) за підготовки і т. ін.

6

Правила дорожніх перевезень небезпечних вантажів

Закон України "Про перевезення небез-печних вантажів",  ст.16 "Компетенція Державтоінспекції Міністерства внут-рішніх справ України у сфері дорожнього перевезення небез-печних вантажів":

"…забезпечення організації підготовки водіїв автотранспорт-них засобів, здійснен-ня приймання іспитів з видачею відповідних свідоцтв установле-ного зразка, забезпе-чення проведення експертної оцінки і погодження умов, необхідних для дорож-нього перевезення небезпечних вантажів, оформлення на спеціальних бланках і видача у встановлено-му порядку дозволів на дорожнє перевезення небезпечних вантажів".

Закон "Право про дорожній рух"

Арт.89, п.6, п/п.1, 2, 3 і 4

Міністр транспорту і морського господарства видає розпорядження:
- про умови надання права "допідготовки" водіїв, котрі перевозять небезпечні вантажі, а також про позбавлення таких прав;
- про сферу і умови діяльності курсів "допідготовки";
- про типові програми курсу "допідготовки";
- про зразки документів про "допідготовку" водіїв, які  перевозять небезпечні вантажі.

Загрузка...